Види годинникового скла: пластикове, мінеральне, сапфірове. Яке краще?
Кожен знає, що скло в годинах необхідно для захисту циферблата і механізму від пилу, бруду, вологи і фізичних зовнішніх впливів. При цьому важливо, щоб скло залишалося прозорим, не заважало чітко бачити на циферблаті стрілки і індикатори часу. Це основні його функції.
Коли вибираєш нові годинник, навіть якщо робиш це в оффлайн-магазині, де товар викладений на вітринах, за зовнішнім виглядом важко визначити, яке скло вставлено в годинник. Зазвичай вироби здаються схожими, проте в процесі експлуатації проявляються всі добрі і негативні сторони кожної конкретної моделі. Щоб не розчаруватися у виборі, важливо попередньо, ще до покупки, розібратися в характеристиках вподобаних годин.
Сьогодні годинникарі використовують у приладах, в основному, 3 види скла: пластик, на мінеральній основі і штучний сапфір. Кожен з цих матеріалів володіє певним набором властивостей, що позначається на ціні і довговічності виробу, а також визначає ступінь комфорту використання годин в повсякденному носінні.
Щоб розібратися в різновидах і властивості годинникового скла, давайте для початку з'ясуємо, коли це скло стали використовувати в хронометрах, пройдемося трохи по історії годин. Адже це дуже пізнавально і цікаво!
Вперше в годинах стали використовувати мінеральне скло на початку 17 століття
Саме у цей період почалася тенденція зменшення розмірів годин. Якщо раніше хронометри служили для громадського використання – наприклад, встановлювалися в міських вежах, то в 17 столітті їх стали робити більш компактними для персонального використання. З'явилися кімнатні годинник, хоча і вони, в принципі, були досить громіздкими. Поступово майстри, які виготовляють подібні прилади, придбали досвід, знання і відділилися від ковалів і фахівців по замках в окрему професійну гільдію годинникарів. Поряд з цим ускладнилися і стали більш вишуканими хронометри. Так годинного ремесла зросла годинне мистецтво.
Коли люди почали масово користуватися компактними хронометрами, вони зіткнулися з проблемою – скрутним доглядом за ними. У мініатюрних механізми накопичувалася бруд, і нерідко потрапляли туди комахи. Подібні неприємні нюанси не покращували роботу приладів. Тому годинникарі стали поміщати механізм в корпус і герметизувати його склом. Спочатку для покриття циферблата використовувалися звичайні мінеральні скла, з яких робили стакани і різну домашню начиння.
Целлулоидное скло
Три сторіччя, аж до початку Першої світової війни, ситуація не змінювалася. У 1916 році було винайдено тверде пластичне речовина – целулоїд. На його основі стали виготовляти годинникове скло. По оптичним властивостям це не був ідеальний матеріал. Мутнуватий, жовтуватий, але неразбиваемый. В 20 столітті, коли темп життя людини в цілому прискорився, і вже тим більше в умовах війни, мінеральні скла в годинах швидко пошкоджувалися. А от пластик довго зберігав свою цілісність навіть в жорстких умовах експлуатації. Звичайно, його можна було розбити при сильному ударі, але, на відміну від мінерального скла, целулоїд тріскається і все ж не розколювався.
Акрилова смола (плексиглас)
Технологи не стали зупинятися на досягнутому і продовжили пошуки неразбиваемых матеріалів. Так в 1930-ті роки з'явилося органічне скло – поліметилметакрилат. У нього багато назв, у тому числі акрилова смола, лимакрил, плексиглас або плексима. Цей матеріал виявився більш якісним прозорості, ніж целулоїд. А опірність удару в 5 разів більше, ніж у звичайного скла. Тому годинникарі охоче взяли його на озброєння. З оргсклом, як виявилося, легко працювати, матеріал швидко приймає потрібну форму і чудово піддається поліровці. З акрилової смоли виходять красиві годинник з високим опуклим склом. Не дивно, що плексиглас став дуже популярним. Він домінував серед інших матеріалів у виробництві годин аж до 1970-х років.
Сапфірове скло
Практика показала, що при всіх своїх достоїнствах органічне скло має істотний недолік – вона досить м'яке. Наручний годинник з оргсклом при щоденній експлуатації не билися, але швидко покривалися сколами і подряпинами. Це мало кому було приємним, тому пошук ще більш твердих матеріалів, які можна було б використовувати в годинах, продовжувався.
В кінцевому підсумку, годинникарі звернули увагу на сапфірове скло. Це штучно вирощений кристал з високим ступенем прозорості і відмінною твердістю, яка за шкалою Мооса становить 9 балів. Залишити подряпини на сапфіровому склі може тільки алмаз. В плані довговічності годин подібне якість сапфірового скла – це величезний плюс. Але є і мінуси – з таким матеріалом важко працювати годинникарям.
Штучний сапфір був винайдений ще в 30-ті роки, і тоді ж були здійснені перші спроби використання його в годинах. Але технології були ще не досконалі, і виробництво годинників з сапфіром було дуже дорогим. Тільки в 1970-ті роки люди навчилися масово виробляти хронометри з сапфіровим склом. Майже всі провідні вартові бренди підхопили цю інновацію і стали випускати цікаві колекції високоякісних годин.
В сучасних хронометрах використовуються всі типи стекол
Досвід, накопичений за 4 століття, сьогодні активно використовується майстрами у виробництві хронометрів. Широко представлені на ринку моделі з усіма перерахованими вище різновидами скла. Коротко позначимо їх переваги і недоліки.
· Годинник на основі сапфіру відносяться до престижної цінової категорії, оскільки виробництво сапфірового скла досить витратна.
Практично всі солідні швейцарські бренди віддають перевагу сапфіру. Хоча останнім часом завдяки інноваціям у промисловості годинникарі навчилися здешевлювати виробництво. І можна зустріти на ринку не настільки дорогі китайські годинники з сапфіровим склом. Їх дуже складно подряпати, і вони довго носяться, зберігаючи прозорість і чистоту скла. При будь-яких умовах освітлення інформація з циферблата зчитується легко. Єдиний недолік сапфіра полягає в тому, що при сильному прямому ударі його не складе праці розбити.
· У серіях нижнього і середнього цінового діапазону застосовується переважно скло мінерального складу.
Завдяки сучасним технологіям його якість значно покращилася. Щодо прозорості та привабливості матеріал мало в чому поступається сапфіру і дуже легко піддається поліровці, що дозволяє прибрати з поверхні з'явилися подряпини. А за допомогою спеціальної коригування мінерального скла можна надати якості збільшувальною лінзи, що дуже зручно для людей з недостатнім зором. Мінеральне скло в годинах зазвичай роблять опуклим, внаслідок чого на його поверхні переливаються відблиски. І по цій якості, якщо добре придивитися, можна відрізнити мінерал від сапфіра. Також популярний метод розпізнавання – капнути трохи води на циферблат і нахилити корпус. Якщо вода стече, залишаючи за собою мокрий слід, значить, це мінерал. На сапфірі крапля стискається і, скочуючись, слідів не залишає. Якщо ж вона залишається на місці навіть на перевернутих годинах, то має місце антиблікове покриття.
· Годинник з пластиковими вікнами найдешевші.
Розбити їх складніше, ніж інші види стекол. З цієї причини їх найчастіше вставляють в корпуси спортивних і армійських моделей. А за рахунок гнучкості з матеріалом зручніше працювати при створенні дизайнерських годин. Часто можна зустріти пластик в вінтажних моделях, що відтворюють стиль військових (Друга світова) та повоєнних років – періоду, коли пластикове скло було найбільш популярне у виробництві хронометрів. З недоліків пластику зазначимо схильність до подряпин і високу гігроскопічність, з-за чого на циферблаті може з'явитися конденсат. Якщо використано оргскло, добре піддається поліровці, при появі незначних дефектів годинник можна здати в майстерню, і їх легко поправлять. При серйозних пошкодженнях пластикове скло завдяки його прийнятною вартістю буде неважко замінити. Будучи досить тонким, оргскло створює мінімум оптичних перешкод.
В онлайн-магазині «Кронос» зібрані годинник абсолютно різних моделей і цінових категорій.
Представлені понад ста торгових марок.
Ви легко підберете під свої запити кращі години.
- Серію Venu 3 чекали вже давно. І ось, нарешті, 30 серпня 2023 року компанія Garmin оголосила про її запуск у продаж. На вибір пропонуються два розміри корпусу: 41 мм та 45 мм.
- Garmin Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition – універсальні гаджети для навігації на вашому зап'ястіУ квітні 2023 року компанія Garmin анонсувала GPS-навігатори Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition. Новинки мають зацікавити військовослужбовців, мисливців та спортивних стрільців.