20 найцікавіших фактів про годинник
1. Професія годинникаря зародилася в Європі у Середньовіччя
А якщо точніше, то приблизно в 11 столітті, коли були винайдені перші механічні годинники. Але широко використовуватися годинник стали в 14 столітті. У Середньовіччі вони представляли собою великі та складні механізми, що складаються із систем шестірень і противаг. Їх встановлювали в баштах, і вони служили важливим окрасою міста. Найчастіше баштовий годинник декорували фігурками ангелів або знатних людей, які під бій курантів здійснювали різні рухи. За такими дорогими механізмами потрібен був постійний догляд, чим і займалися перші годинникарі. На сьогоднішній майстер з баштовим годинником – це одна з найрідкісніших професій. По всьому світу таких фахівців залишилося лише кілька десятків.
2. Найточніший годинник – атомні
Їх вчені винайшли в 1967 році. У приладі як періодичного процесу використовується коливання атомів. Стандартом для вимірювань часу і частоти є атома цезію-133. Теоретична похибка таких годин складає не більш 1 секунди за 6 млн років. Найбільш важливу роль вони відіграють в навігації, допомагають визначати положення космічних кораблів, супутників, балістичних ракет, літаків, підводних човнів, в тому числі рух автомобілів в автоматичному режимі по супутниковому зв'язку GPS і Gloss. З допомогою атомних годин вдалося вирахувати, що наша планета обертається все повільніше – на частки секунд.
Вчені продовжують удосконалювати технологію атомних годин. Останнє відкриття було зроблено фізиками Національного інституту стандартів і технологій США. Вони використовували в годинах іони алюмінію, у яких частота в три рази вище, ніж у цезію. Таким чином, вдалося зменшити похибку годин до показника 1 секунди в 3,7 млрд років.
3. Зоряні добу для Землі – це час, за який планета здійснює оборот навколо своєї осі
На 2000-й рік тривалість зіркових діб становить 23 години 56 хвилин 4,090530833 секунд. Це на 3 хвилини 56 секунд коротше середніх сонячних діб. В результаті в році налічується на одні зоряні добу більше, ніж сонячних. Тому у нас і є високосний рік, щоб компенсувати цю різницю.
4. Стрілки годинника йдуть тільки зліва направо
Чому? Відповідь на це питання криється в історії годин, яка бере свій початок у Давньому Єгипті (1500 років до нашої ери). Тоді були винайдені сонячні години. В них час визначалося по позначці, на яку падала тінь від спеціального обеліска. А тінь від сонця рухається зліва направо. Пізніше винахідники механічних годинників взяли за основу таку особливість, яка була звична людям.
5. Пісочний годинник застосовувалися ще до Різдва Христового
Достовірних відомостей про те, коли саме вони були винайдені, не існує. Але вчені знають, що це одна з найдавніших форм хронометрів. Ще Архімед згадував пляшкові годинник. У Середні століття подібні конструкції придбали надзвичайну популярність через дешевизну і простоту у використанні. Перша письмова згадка про пісочному годиннику в Європі датована 1339 роком. У старовинних записах розповідається, як правильно приготувати тонкий пісок для годин, щоб вони були більш точними. Зокрема, згадується порошок чорного мармуру, який потрібно прокип'ятити у вині і просушити на сонці.
Крім мармурового порошку, застосовували в годинах просіяний тонкозернистый пісок червонуватого відтінку, сіру пил на основі свинцю або цинку, а також мелену яєчну шкаралупу, яку попередньо просмажували. Головне при підборі матеріалу для пісочного годинника – рівномірна зернистість і сипучість.
Кількості піску у годинах зазвичай вистачало для роботи по 30 хвилин, рідше – на годину. Хоча були і великі годинники, здатні працювати по 12 годин.
6. В давнину широко використовувалися вогненні годинник
Рудокопи, наприклад, робили годинник з глиняної лампади, куди масло заливалося і підбирався гніт потрібної довжини, який згорав за певний відрізок часу.
У Китаї приблизно в 1000 році до нашої ери були популярні свічкові годинник. Їх робили з розтертої в порошок деревини спеціальних сортів і пахощів. В результаті змішування обох інгредієнтів виходила тістоподібна маса, з якої китайці розкатували палички різної форми, але найчастіше спіральної. На таких свічках робилися поділки, що відповідають певному відрізку часу. Нерідко у гніт додавали пахучі трави, за рахунок чого щогодини свічка пахла по-різному. А ще мудрі китайці кріпили на відрізках свічкових годин металеві кульки. При згорянні свічки вони падали в фарфорову вазу, видаючи дзвін, і таким чином виконуючи роль будильника. Починаючи з 13 століття свічкові годинники були завезені в Європу, де вони швидко придбали популярність. Багато правителі користувалися подібними годинами.
7. Водяний годинник (або клепсидры)
Як і сонячні, це одні з найдавніших часових приладів. По конструкції вони схожі на пісочний, тільки замість піску використовується вода. Клепсидры вважаються більш точними у свідченнях пристроями, ніж пісочні (неточність у пісочному годиннику може пояснюватися різним розміром піщинок). У Стародавньому Сході водяні годинники були двох різновидів: «випливає» і «наповнює». Найбільш стародавні годинники, які дійшли до нас, були створені в Єгипті. За формою це конічну посудину, стінки якого позначені поділками. Вода по краплях перетікала з однієї ємності в іншу.
8. Кишенькові годинники з'явилися в 16 столітті
Їх творцем вважається німецький майстер Петро Генлейн з Нюрнберга. Винайдені ним компактні годинник поміщалися в кишені. До цього годинникові механізми носили на шиї. Скло в перших кишенькових годинниках не передбачалося, і стрілка була тільки одна. На кожній цифрі робився горбок, щоб можна було на дотик, не виймаючи прилад з кишені, визначати час. Двісті років потому додалася хвилинна стрілка, ще півстоліття – секундна.
9. В Англії в 1797 році був введений податок на годинник
Таке рішення було зумовлене тим, що кишеньковий годинник в кінці 18 століття вважалися предметом розкоші. Якщо володієш предметом розкоші, плати в казну щорічно по 5 шилінгів. Подібні утиски інтересів людей, які прагнули бути пунктуальними, не додали популярності годинах. Зате проявили кмітливість тоді шинкарі, які активно почали встановлювати у своїх закладах години – для залучення клієнтів. І все ж невдоволення годинним податком стрімко зростала, так що вже через рік після введення він був скасований.
10. Перші наручні годинники були створені в 1571 році
До цієї дати відноситься перша згадка в історичних джерелах про наручних годинниках. Граф Лестер підніс у подарунок королеві Єлизаветі I браслет з годинником, багато прикрашений перлами і діамантами. З того часу і аж до 20 століття наручний годинник вважалися виключно жіночим аксесуаром. Чоловіки віддавали перевагу користуватися кишеньковими годинами на ланцюжку. Годинникарі теж зверхньо дивилися на наручний годинник, вважаючи, що з-за мініатюрних розмірів в них складно домогтися ідеальної точності, так і тендітні такі механізми, вимагають надто обережного поводження, що не підходять для активних занять. Ситуація змінилася лише в 20-30-ті роки 20 століття, коли наручний годинник увійшли у масовий ужиток, а кишенькові годинники стали сприйматися як аксесуар, що підкреслює високий соціальний статус свого власника.
11. Перші квітковий годинник у формі циферблата були створені в 18 столітті шведським ботаніком Карлом Ліннеєм в Упсалі
Хоча, по правді кажучи, ще в Стародавньому Римі існували клумби з рослин, квітки і листя яких розкривалися і закривалися в певний час доби. Вони були прямокутні. І тоді не зверталася увага на те, як поєднуються один з одним рослини за формою і кольором. Тільки в 18 столітті вчений Карл Лінней допрацював квітковий годинник, надавши їм круглу форму циферблата з розбивкою на сектори. Рослини для клумби добиралися з таким розрахунком, щоб у кожному наступному секторі квітки розпускалася через годину після попереднього. На першому секторі розкриття квітів припадало на 4 ранку. Квітковий годинник стали настільки популярними, що до цих пір по всьому світу їх висаджують у парках і скверах. Звичайно, склад рослин у кожній місцевості відрізняється.
12. Перший у світі будильник був винайдений в 1787 році
Його творець – Хатчінс Леві. Механізм мав функцію виклику, але от біда – він дзвонив тільки в 4 години ранку. Через кілька десятиліть у 1847 році – у Франції Антуан Радье запатентував будильник з можливістю ручного налаштування. Наступний важливий крок в історії будильників стався у 1908 році за ініціативою фірми «Westclox», що випустила будильник у формі дзвона «Біг-Бен». Це пристрій дуже голосно дзвонили, його було чути на великій відстані.
13. Цифрові годинник люди вперше побачили у фантастичному фільмі «Космічна одіссея 2001»
Компанія «Hamilton», яка успішно співпрацює з Голлівудом, до багатьох фільмів надавала унікальні годинники. І, в тому числі, для зйомок фільму Стенлі Кубрика «Космічна Одіссея 2001» (1961 рік) були створені в єдиному екземплярі цифрові годинник. Надалі саме цю модель компанія «Hamilton» вирішила випускати на продаж і створила новинку у футуристичному стилі – «ODC X–02 Quartz». Зовні годинник нагадують телескоп або крило літака, мають три циферблата, три штифт і функцію другого часового поясу.
14. Одним із спонсорів НАСА при розробці космічної програми «Аполлон» був годинниковий бренд – компанія «Omega»
У 1965 році чотирма виробниками годин були надані для тестування в NASA хронометри. Жорсткі випробування передбачали практично повне знищення приладів. І лише один годинник «вижили». Це була модель «Omega Speedmaster». Її сертифікували як годинник, які можна використовувати в пілотованих космічних польотах, у тому числі й у відкритому космосі. До речі, працює компанія погодилася на співпрацю з НАСА за умови, що під час першої висадки на Місяць астронавти будуть носити годинник саме їх бренду.
15. Перші кварцові годинники в сучасному їх розумінні виникли в Японії в грудні 1969 року
Мова йде про моделі «Quartz-Astron 35SQ» від фірми «Seiko». Це були чоловічі годинники, ціна яких дорівнювала вартості невеликого автомобіля. Пізніше завдяки новим технологіям вартість кварцових годин була в рази знижена. Керівником групи, яка розробляє нового типу годинник, був Цунея Накамура. Він мріяв створити ідеальний хронометр – красивий і високоточний, який не зупинявся б і не ламався.
16. Перші електронні годинники з'явилися в 1971 році
Протягом півстоліття час на годиннику відзначалося з допомогою стрілок, але завдяки світлодіодам настала нова епоха в розвитку хронометрів. Винайшли світлодіоди (LED – light-emitting diode) ще в 20-е роки минулого сторіччя, але, як пристосувати їх в годинах, придумали лише через десятиліття. Перші світлодіодні годинник (модель «Pulsar P1») були оформлені в золотому корпусі та ціну мали захмарну. Але незабаром з'явилися і більш демократичні за ціною виробу. Головне достоїнство LED-годин – це яскраве світіння, однак для цього потрібно велике споживання електроенергії. Тому світлодіодні моделі досить швидко поступилися естафету годинах на рідких кристалах (LCD – liquid crystal dysplay), які мають довгий термін роботи від одного джерела живлення за рахунок малої споживаної потужності і низької напруги живлення. Перші годинник з дисплеєм типу LCD були представлені громадськості у 1973 році компанією «Seiko» (Японія).
17. Результати Олімпійських ігор та заїздів «Формули-1» вимірюються секундомір бренду «Tag Heuer»
Фірма «Heuer», досягла високих результатів у створенні надточних годин, була обрана в якості офіційного хронометриста Олімпійських ігор в Антверпені (1920), Парижі (1924) і Амстердамі (1928). Пізніше, в 1977 році, компанія стала партнером команди «Формули-1», щоб було дуже престижно. Для вимірювання часу з точністю до 1/10 секунди фірма надала аналоговий годинник «Chrono Split Manhattan». Висока якість годин було гідно оцінений, і Енцо Феррарі замовив для своєї команди партію годин. Надалі обличчям бренду стане бразильський гонщик Айртон Сенна.
18. У казино Лас-Вегаса і Атлантік Сіті діє заборона на годинник
Всередині залів казино ви не знайдете годин. Це не недогляд. Так було спеціально задумано – з метою ізолювання гравців від навколишнього світу, щоб ніщо не відволікало від гри. Табу на годинник поширюється також на працівників казино. Такі правила з'явилися ще на зорі будівництва Лас Вегаса і Атлантик-Сіті і сьогодні не порушуються. МАЙЖЕ! Один раз їх все ж таки порушили. У новому казино «Кайєт Кеті», яке відкрилося в Атлантік Сіті, поставили 9-метрову вежу з годинником. Прямо посеред ігрового залу. Це єдині години в казино Атлантик-Сіті (всього таких закладів у місті 12). Власники «Кайєт Кеті» вважають, що відвідувачі повинні знати, котра година, і їхати ще до того, як всі програють.
19. Найдорожчий годинник у світі
В 2019 году в рамках аукциона «Only Watch», который начиная с 2005 года дважды в год проводится в Женеве при участии крупнейших в мире часовых марок, независимых мануфактур и часовых мастеров, были проданы в качестве главного лота наручные часы-хронограф «Patek Philippe». В золотом корпусе и с посеребренном циферблатом. Эти часы были выпущены в 1952 году. На задней крышке корпуса имеется гравировка первого владельца, который приобрел часы в 1956 году. Правда, чьи инициалы выгравированы на часах, не сообщается. Предварительная оценка хронографа «Patek Philippe» составляла 2,5-3 млн швейцарских франков. Однако продано изделие было за 31 млн франков! Это рекордная цена для данной серии моделей.
20. Удивительная статистика из мира часов
Если посчитать все виды часов (наручные, интерьерные и прочие), которые выпускаются фабриками за год во всем мире, то получим свыше 1 миллиарда экземпляров. При этом 6 из 10 часов изготавливаются в одной стране – Японии. Изделия элитных брендов от «А» до «Я» собираются вручную.
Сподіваємося, що наведена інформація в даній статті Вам була корисна і цікава. І запевняємо – Вам буде не менш цікаво ознайомитися з каталогом нашого годинного магазину. Ми постаралися зібрати кращі моделі від кращих брендів з усього світу. Переконайтеся в цьому самі!
- Серію Venu 3 чекали вже давно. І ось, нарешті, 30 серпня 2023 року компанія Garmin оголосила про її запуск у продаж. На вибір пропонуються два розміри корпусу: 41 мм та 45 мм.
- Garmin Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition – універсальні гаджети для навігації на вашому зап'ястіУ квітні 2023 року компанія Garmin анонсувала GPS-навігатори Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition. Новинки мають зацікавити військовослужбовців, мисливців та спортивних стрільців.