10 функцій годинників Garmin, які ефективніше працюють, якщо не знімати годинник під час сну
Сон – особливий стан організму, під час якого відбувається багато важливих процесів. Уповільнюються пульс та дихання, розслаблюються м'язи, знижується температура тіла. Відновлюються клітини нервової системи та інших органів. Відновлюються виснажені енергетичні запаси. Виробляються спеціальні хімічні речовини, які сприяють зміцненню імунної системи. Люди, які мають здоровий сон, рідше хворіють.
А як ви спите?
Чи знаєте ви, наскільки злагоджено працює ваш організм?
Компанія Гармін пропонує відстежити свої фізіологічні процеси в період сну за допомогою розумного годинника. Маються на увазі не лише функції «Оцінка сну» та «Будильник». Якщо ви не зніматимете годинник під час сну, ви зможете цілодобово моніторити стан свого здоров'я, отримуючи різні та більш точні дані.
Давайте докладніше розглянемо опції смарт-годинників Гармін, на які впливає режим сну.
Оцінка сну
Зрозуміло, що якщо годинник буде лежати десь на поличці, то він не зможе якісно оцінити ваш сон. Тому для отримання покращених результатів про ваш стан організму не знімайте годинник із зап'ястя під час сну. Щоранку годинник Гармін буде давати оцінку того, як добре ви спали, на основі шести різних критеріїв. Враховується час, коли ви заснули і коли прокинулися, час, коли не спали, а також скільки тривала кожна з основних фаз сну: повільний, глибокий та швидкий сон (швидкі рухи очей). Розумний гаджет зафіксує, коли саме протягом ночі відбувався той чи інший етап сну.
Фази сну та їхня тривалість визначаються шляхом зчитування частоти серцевих скорочень, змін інтервалів між серцевими скороченнями (ВСР) та фіксації рухів людини уві сні.
Ознайомившись із оцінкою сну, ви зможете коригувати свій режим дня. Наприклад, за необхідності зменшите кількість випитої кави протягом дня або раніше ляжете спати.
Моніторинг енергії Body Battery
Ця опція, розроблена Firstbeat Analytics, допоможе вам протягом доби за шкалою від 1 до 100 балів контролювати свої енергетичні ресурси. Розумний годинник покаже, який ефект було досягнуто в результаті фізичної активності, чи має місце стрес та чи приніс сон/відпочинок ефект розслаблення та відновлення сил. За допомогою функції Body Battery ви зможете зрозуміти, як ваш спосіб життя позначається на стані здоров'я, чи ви сповнені сил, щоб прийняти нові виклики, або вам необхідно зробити перепочинок.
Оскільки організм відновлюється, головним чином, під час якісного сну, рекомендується носити годинник постійно для повноцінного аналізу енергії Body Battery.
Моніторинг серцевого ритму
Частота серцевих скорочень зчитується смарт-годинниками Garmin протягом дня за допомогою оптичного датчика Elevate, який інтегрований в кришку гаджета. Принцип дії датчика такий: він пропускає через шкіру зелене світло, яке відбивається червоними кров'яними тільцями в судинах шкіри.
Кількість ударів серця за хвилину у стані спокою (RHR) – важливий показник, який необхідно знати спортсменам та людям, що стежать за своїм здоров'ям.
Годинник Garmin зазвичай вимірює пульс спокою під час сну користувача незадовго до пробудження. Нормальний показник RHR для дорослих – від 60 до 100 ударів за хвилину. Якщо людина має хорошу спортивну форму, менше нервує та якісно спить, рівень RHR знижується, що говорить про ефективну роботу серця. Але щоб отримати точніші дані, необхідно не знімати годинник перед сном.
Варіабельність серцевого ритму (ВСР/HRV)
Це ще один ключовий параметр, що відображає роботу серцево-судинної системи та, зокрема, тривалість інтервалів між послідовними ударами серця. Наше серце не б'ється рівномірно. Інтервал між кожним ударом різний. Як правило, різниця незначна, але дає цінні відомості про стан організму. Вона показує, як реагує тіло у стані розслаблення чи психологічної напруги. Вища ВСР спостерігається в режимі відпочинку та травлення, нижча – при стресових реакціях.
Робимо висновок: аналіз ВСР допомагає відстежити стрес, визначити енергетичний заряд тіла та оцінити якість сну, що загалом дає картину того, наскільки ефективно ви справляєтеся з труднощами.
Однак, щоб визначити базовий статус ВСР, одного чи навіть кількох днів недостатньо. Доведеться носити годинник і вдень, і вночі щонайменше три тижні. З базовим статусом ВСР ви зможете порівнювати майбутні ночі сну.
Пульсоксиметр Pulse Ox
Спортивний годинник Гармін здатний виконувати функцію пульсоксиметра, тобто може в будь-який момент часу визначити, скільки в кровотоку користувача міститься кисню. Кисень витягується з повітря, що надходить у легені при вдиху. Змішуючись із кров'ю, він із кожним ударом серця розноситься по тілу у ваші клітини.
Визначення насиченості крові киснем (SpO2%) здійснюється датчиками червоного та інфрачервоного світла, які розташовані на тильній стороні годинника. У процесі вимірювання сенсори випромінюють світлові імпульси, за допомогою яких встановлюється інтенсивність поглинання оксигемоглобіну – нестабільної суміші кисню та гемоглобіну у крові. Залежно від того, як поглинається світло оксигемоглобіном, пристрій зчитує рівень SpO2.
У нормі цей показник має дорівнювати 95% і більше. Але треба враховувати висоту над рівнем моря, стан здоров'я людини та її активність.
Показник нижче за 90% вважається низьким. Це може бути ознакою респіраторних захворювань та проблем серця/легень. Зниження значення SpO2 також є однією із ознак COVID-19.
Годинники Гармін не призначені для медичних цілей. Однак ви можете активувати Pulse Ox у годиннику для вимірювання насиченості киснем крові під час сну. Таким чином, ви отримаєте уявлення про те, наскільки злагоджено працюють разом ваші легені, серце та кровоносна система. Якщо помітите щось дивне у показаннях пульсоксиметра, зверніться до лікаря.
Статус тренування
Інструмент «Training Status» служить для того, щоб допомогти спортсменам зрозуміти, наскільки ефективні їхні тренування. Аналіз вимагає часу і складається з багатьох аспектів. Щодня годинник збирає велику кількість інформації. У тому числі фіксує кількість тренувань, визначає статус серцевого ритму та ступінь VO2 max – найбільшу кількість кисню в мл, яку людина здатна споживати за 1 хвилину на кілограм ваги при максимальному навантаженні. VO2 max обчислюється автоматично під час бігу на свіжому повітрі та їзди велосипедом. В останньому випадку обов'язково потрібен вимірювач потужності. У міру того як покращується фізична підготовка, показник VO2 max збільшується.
На основі зібраних даних про фізичну форму, в якій ви знаходитесь, розумний годинник також дає рекомендації щодо покращення результатів тренувань. Усього передбачено 10 категорій загального рівня підготовки: від пікового до напруженого. Чим більше даних зібрано, включаючи те, як тіло спортсмена реагує на сон, тим точнішою буде загальна картина.
Час відновлення
Ця опція закладена в багато GPS-годинників Garmin. Суть її полягає у наданні науково персоналізованої інформації про те, скільки часу знадобиться організму для відновлення сил після активних занять спортом. Рекомендації щодо часу відновлення будуються на аналізі низки даних. Величина напруги після тренування визначається на основі недавньої історії тренування та поточного рівня підготовки спортсмена. Враховуються, зокрема, надмірне споживання кисню після активності, коефіцієнт тренувального навантаження та кількість часу, що залишився на таймері відновлення на початку тренування.
Дані відстеження здоров'я та способу життя теж беруться до уваги. Сон є важливим фактором при складанні рекомендацій щодо часу, який необхідний тілу, щоб прийти до норми. Поганий нічний сон збільшує час відновлення до наступного важкого тренування, і, навпаки, гарний сон допомагає швидше повернутися у потрібне русло.
Рекомендовані щоденні тренування
Якщо коротко, то опція «Daily Suggested Workouts» допомагає спортсмену знайти відповідь на запитання: що мені робити сьогодні, яке тренувальне навантаження буде сьогодні оптимальним? За умови регулярного дотримання рекомендацій ви зможете покращити свій рівень фізичної підготовки. GPS-годинник Garmin може поєднувати в рекомендаціях легші тренувальні тижні з важчими, а між ними пропонувати деякі проміжні заняття.
Кожне тренування пропонується з урахуванням вашого поточного навантаження, фокусу навантаження, профілю нещодавно пройдених тренувань, часу відновлення та, безумовно, оцінки сну. Дуже часто те, добрим чи поганим був нічний сон, визначає різницю між навантаженням, яке досить складне, і навантаженням, яке для вас сьогодні буде непосильним.
Готовність до тренувань
Розуміння того, чи готові ви до важкого тренування або, навпаки, вам необхідно знизити навантаження, досягається шляхом аналізу комбінованої інформації про активність та спосіб життя. Розумним гаджетом розглядаються ваш час відновлення, статус ВСР, тенденції тренувального навантаження та стрес.
Якість сну – один із ключових показників при аналізі готовності спортсмена до тренувань. Причому не лише оцінюється те, як ви спали минулої ночі. Адже однієї доброї ночі недостатньо для усунення наслідків тривалого періоду з дефіцитом сну. Неспання, наприклад, протягом 20 годин перед останнім нічним сном свідчить, що готовність людини до тренувань знижена. Тому для точного аналізу, окрім опції «Оцінка сну», у годинниках Гармін використовуються також дані «Історії сну».
Витривалість у реальному часі
Знаючи, скільки сил зараз у вас в запасі, ви зможете вийти за межі своїх можливостей, досягти найкращих результатів. Оцінка витривалості, що вимірюється за шкалою від 0 до 100%, включає аналіз тривалості занять, пройдених відстаней, накопичення і розподілу тренувального навантаження. У результаті вона допомагає визначити закономірності, що відображають вашу особисту переносимість різних видів вправ і стійкість до втоми. Звичайно, там, де оцінюється стійкість до втоми, оцінюється і сон.
Підбиваємо підсумки
Годинники Garmin дійсно розумні. Поки ви носите годинник, він збирає багато даних про стан вашого організму. Щоб звіт був максимально точним, лягаючи спати, залишайте годинник на зап'ясті.
Якщо ж у вас ще немає годинника Garmin, а ви хочете більше дізнатися про можливості свого тіла та звички, щоб покращити тренування, наш інтернет-магазин допоможе вам з придбанням розумного гаджета. Перегляньте каталог товарів, виберіть модель, що сподобалася, і оформлюйте заявку. З годинником Garmin тренуватися буде набагато цікавіше!
Джерело: garmin-official.com.
- Серію Venu 3 чекали вже давно. І ось, нарешті, 30 серпня 2023 року компанія Garmin оголосила про її запуск у продаж. На вибір пропонуються два розміри корпусу: 41 мм та 45 мм.
- Garmin Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition – універсальні гаджети для навігації на вашому зап'ястіУ квітні 2023 року компанія Garmin анонсувала GPS-навігатори Foretrex 801 та Foretrex 901 Ballistic Edition. Новинки мають зацікавити військовослужбовців, мисливців та спортивних стрільців.